splzak1

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Tržní kolonáda

Kolonády
 

(1883, Fellner a Helmer)
Dřevěná stavba, postavená ve švýcarském stylu, měla podle plánu zastřešovat zřídla jen pár let. Když už však stála nad prameny Tržním a Karla IV. více než sto let, přistoupilo město k jejímu zachování a kompletní rekonstrukci.


 

Na místě mezi staršími i novějšími výrony na úpatí Zámeckého vrchu (Fresser) a budovou staré radnice, zbořené v roce 1875, bylo r. 1883 vybudováno dřevěné provizorium ve švýcarském stylu (dle návrhu fy Fellner&Helmer, realizace tesařský mistr Oesterreicher z Vídně za částku 12 000 zlatých). V l. 1991-1992 byla vyhotovena věrná kopie s nákladem přesahujícím 22 miliónů Kč.

Dřevěná kolonáda kryje výtoky pramene Tržního a Karla IV., je prostředím řady koncertů a kulturních akcí. Do budoucna město počítá s jejím propojením se Zámeckou kolonádou, resp. s kolonádou Mlýnskou.

Prameny, které se od nepaměti objevují v úpatí skalního masivu, na němž byl později vybudován lovecký zámeček, patří mezi ty nejdříve využívané. Karel IV., zakladatel města si v místním pramenu zvaném Žrout neboli Fresser léčil svá zranění a díky bohu úspěšně. Zbytky jímky tohoto pramene jsou v podzemí dosud patrné. Nad pramenem Karla IV. umístěn Zörklerův reliéf - pověst o objevení horkých pramenů.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky