Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád

SPLZaK je příspěvková organizace zřízena Statutárním městem Karlovy Vary a název je vytvořen z počátečních písmen názvu Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád. Podle Zřizovací listiny se stará o podzemní zdroje minerálních vod a kolonády v Karlových Varech, a navazuje tak na tradici Pramenného úřadu v Karlových Varech. Organizace vznikla v roce 1992 po rozpadu Státních lázní Karlovy Vary z její části, starající se o prameny a kolonády.

Pod správu SPLZaK spadají 4 kolonády (Vřídelní, Mlýnská, Tržní, Sadová) a další prostory s jímáním pramenů jako např. pavilon Sadového pramene, Štěpánčin pramen či pramen Železnatý. Zámecká kolonáda, kde jsou též jímány prameny, je pronajata akciové společnosti EDEN GROUP, a.s., která ji rekonstruovala a dostavěla na moderní balneoprovoz Zámeckých lázní.

Kolonády byly a jsou budovány za účelem klidných procházek spojených s pitím termální vody, chráněných před nepřízní počasí. Jsou centrem setkávání lidí na čerstvém vzduchu a za pohybu, který řada lázeňských lékařů vyzdvihovala již v minulosti a činí tak dodnes.

Aktuality

Exkurzní trasa
Exkurzní trasa Podzemí Vřídla je z provozně technických důvodů v sobotu 25.6.2022 uzavřena V další dny je opět v…
Vřídelní síň bude 28.6. uzavřena
Síň s vývěrem Vřídla ve Vřídelní kolonádě bude v úterý 28. června uzavřená. Důvodem jsou úpravy, které nelze provádět…
Nabídka pronájmu
Nabízíme k pronájmu prodejní stánek v prostorách Vřídelní kolonády. Bližší informace na mailu office@splzak.com